Jste zde
Dějiny emirátu Abu Dhabi
Emirát Abu Dhabi byl založen v roce 1791 jako osada v blízkosti zdroje sladké vody beduínským kmenem Bani Yas pod vedením Shakhbuta bin Dhiyab Al Nahyana, poté co tento nastoupil po svém otci Dhiyabu bin Isovi.
Kmen pak přestěhoval své sídlo do Abu Dhabi. Důvodem byla stále rostoucí expanze Wahhábovců z Nadždu, jež byla namířená také proti Beduínům na pobřeží Perského zálivu. Roku 1833 se včlenila Dubaj pod klan Al Maktoumů z tohoto emirátu.
Za vlády šejka Zayeda bin Khalify (1855 - 1908) započal vzestup emirátu. Podařilo se mu zachovat respektování svrchovanosti i přes britskou nadvládu a stalo se hlavním centrem obchodu s perlami. Vypuknutí a neustálé pokračování bojů po jeho smrti ukončil až teprve šejk Shakhbut (1928 - 1966).
V roce 1930 ovšem došlo na základě cíleného chovu perel v Japonsku k ukončení lovu perel, jakožto důležitého ekonomického pilíře místního hospodářství.
Teprve na začátku období objevů ložisek ropy a po nahrazení Shakhbuta jeho bratrem šejkem Zayedem bin Sultan Al Nahyanem (1966 - 2004) byla ekonomika emirátu opět schopna vybřednout z tohoto zmíněného stavu.
2. prosince 1971 dosáhl tehdejší Smluvní Omán nezávislosti na Velké Británii. Pod vedením emirátu se posléze vytvořil nový stát - Spojené arabské emiráty na území bývalého Smluvního Ománu.
Jednalo se o emiráty Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain a Fujairah. 10. února 1972 se posléze připojil i emirát Ras Al Khaimah jako sedmý a poslední stát bývalé federace Smluvního Ománu.
1. ledna 1974 byl v emirátu částečně zestátněn ropný průmysl, stát v něm ponechal produkujícím společnostem jen 40 procent. 2. prosince 1976 byl šejk Zayed, který zastával funkci prezidenta Spojených arabských emirátů od roku 1971, zvolen prezidentem na dalších pět let a poté byl každých pět let takto volen do této nejvyšší státní funkce až do své smrti roku 2004.
Současným emírem v emirátu je od roku 2004 Khalifa bin Zayed Al Nahyan, který je zároveň prezidentem Spojených arabských emirátů.